Estimating Specialist

Globetek jest międzynarodową agencją rekrutacyjną wyspecjalizowaną w usługach dla przedsiębiorstw sektora przemysłowego. Działając na globalnym rynku współpracuje z największymi korporacjami branży energetycznej, petrochemicznej, budowlanej, konstrukcyjnej czy produkcji i automatyki, pozyskując dla nich wykwalifikowaną kadrę i dostarczając zaawansowane rozwiązania HR.

Globetek for its Client, an international EPC company from the oil&gas sector, is currently looking for the right candidate for the position of:

Office – Kraków / projects all over the world

Responsibilities:
  • Preparing various types of estimates for proposals with different levels of accuracy as well as initiating estimates for project execution,
  • Preparing proper backup documentation through Basis of estimate reflecting all content required for defending proposal content and providing all necessary information to future execution Team,
  • Setting of benchmarks to support content,
  • Challenging any inputs such as quantities and cost information compared to a reference,
  • Analysing and eliminating gaps or potential double dips,
  • Supporting Proposal Manager in proposal / estimating strategy,
  • Collecting measurable reference data to support further estimating exercises.
Requirements:
  • Bachelor or Master degree in Engineering, Process or Construction required,
  • 8 years of experience in a similar position,
  • Fluent English and Polish,
  • Ability to work under time pressure,
  • Analytical skills,
  • Interest in working cross-functional with interfaces towards almost all other Teams,
  • Ability to work with numbers and to understand the content behind,
  • Communication skills,
  • Team-driven mindset.

Przesyłając CV w odpowiedzi na powyższe ogłoszenie jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Politykę Prywatności Globetek Sp. z o.o., zamieszczoną na stronie www.globetek.pl.

Oświadczam również, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Globetek Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie 41-506, ul. Leśna 83, dla potrzeb niezbędnych do realizacji obecnie trwających i przyszłych procesów rekrutacyjnych, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz.U.2002 r. Nr 101 poz. 926 ze zm.), w tym na udostępnianie ich w powyższym zakresie klientom Globetek Sp. z o.o.

Rozumiem ponadto, że podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne oraz ze posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwości ich poprawiania, zmieniania oraz modyfikowania - zgodnie z przepisami ww. Ustawy o Ochronie Danych Osobowych, a zgoda na przetwarzanie moich danych może być przeze mnie odwołana w każdym czasie.

Podobne oferty

Hydrotechnical Engineer

Jacobs

Lokalizacja: małopolskie / Kraków

Dodano: 2020-09-04

Join our team and be part of highly skilled, multidisciplinary team of experienced hydrotechnical engineers and flood structures. You will have the chance to works on projects related to river channels, reservoirs, drainage networks across Poland, the United Kingdom...

Inżynier w dziale projektowym (K/M)

AUDIT Doradztwo Personalne

Lokalizacja: lubuskie / Świebodzin

ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Odpowiedzialność za projektowanie obecnych i nowych produktów, przy zastosowaniu nowatorskich rozwiązań Tworzenie dokumentacji konstrukcyjnej 2D oraz 3D Wprowadzanie zmian oraz usprawnień do produktów już istniejących Nadzór nad...