Wraz z początkiem pandemii COVID-19 świat wielu osób wywrócił się do góry nogami. Dotyczyło to również sfery zawodowej. W wielu firmach normą stała się praca zdalna. Czy w związku z końcem pandemii, nastąpi wielki powrót do biur? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Wielu projektantów w związku z pandemią COVID-19 przeszło na tryb pracy zdalnej. Przyzwyczaili się do tego, a więc ewentualny powrót do biura jest dla nich bardzo uciążliwy. Obecnie zostały zniesione obostrzenia w naszym kraju. Testów na koronawirusa już nie trzeba robić, jadąc do sanatorium czy przy przyjęciu do szpitala. Czy to oznacza, że pracodawcy będą chcieli, żeby pracownicy wrócili do pracy stacjonarnej?
Praca zdalna jest opłacalna
Okazuje się, że niekoniecznie musi tak być. Praca zdalna jest bowiem opłacalna dla obu stron: zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Mają oni spore oszczędności, ponieważ mogą wynajmować mniejsze powierzchnie biurowe, pracownicy nie zużywają tyle energii elektrycznej, prądu czy gazu. To oznacza, że wiele firm pozostanie przy trybie pracy zdalnej lub hybrydowej. Jest to ściśle uzależnione od potrzeb oraz oczekiwań w konkretnych branżach.
W przypadku projektantów, raczej nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dalej kontynuowali oni pracę w trybie zdalnym. Jest to bowiem bardzo wygodne. Oczywiście powinni oni również spotykać się z klientami, a więc na ten czas mogą udać się do siedziby firmy, aby przeprowadzić spotkanie. W szczególności dla osób, mieszkających w dużych miastach nie powinno to być większym utrudnieniem.