Wiele osób myśląc o pracy jako projektant drogowy uważa, że jest to świetne zajęcie, które nie wymaga szczególnych umiejętności. Często są w błędzie i nie mają tak naprawdę pojęcia na czym polega ten zawód.
A do obowiązków projektanta drogowego należy realizacja oraz zarządzanie kontraktami projektowymi. Przedsiębiorstwa często mają tu na względzie zakres dróg publicznych i inwestycji prywatnych. Co ponadto? Przygotowywanie wycen prac projektowych zarówno wewnętrznych, jak i podwykonawczych. Ważna jest również analiza rynku projektowego. Projektant powinien też organizować wszelkie szkolenia dla innych biur projektowych. Dzięki temu sam rozwinie swoje kompetencje oraz wspomoże pozostałych pracowników. Oprócz tego musi też nadzorować podwykonawców poszczególnych praz oraz rozliczać ich z efektów wykonanych zadań. Zajmuje się też realizacją dokumentacji projektowej. Musi opierać się nieustannie na standardach firmy oraz działać zgodnie z oczekiwaniami poszczególnych klientów.
Pracodawcy oczekują od kandydatów wyższego wykształcenia technicznego. Mile widzianym kierunkiem jest inżyniera budowlana w specjalności drogowej. Liczy się też doświadczenie, najlepiej minimum dwuletnie w zakresie projektowania obiektów infrastrukturalnych. Niezbędnym elementem jest również znajomość rynku budowlanego oraz posiadanie uprawnień budowlanych do projektowania. Ważne, aby nie posiadały one ograniczeń.