Zawód projektanta mody

zawód projektanta modyZawód projektanta/projektantki mody to coś, o czym marzy wielu młodych ludzi. W dzisiejszych czasach żeby wyróżniać się w tłumie na ulicy nie wystarczy się ubrać. Trzeba się ubrać w coś naprawdę ekstra, coś, czego nie ma nikt inny. W Internecie pełno jest blogów poświęconym stylizacjom, projektowaniu i modzie w ogóle, z których inspirację czerpią młodzi ludzie pragnący podkreślić swoją osobowość. Nawet w telewizji jeszcze niedawno obejrzeć można było program o zmaganiach polskich kandydatów na projektantów, którzy pragnęli zrealizować swoje marzenia, zacząć szyć na szerszą skalę i organizować własne pokazy mody. Praca projektanta to prestiż, znajomości i zazwyczaj duże pieniądze.

Podstawowe zajęcie projektanta mody to tworzenie szkiców ubrań, na których podstawie będą później one szyte. Projektant nie tylko przelewa swój pomysł na papier, ale również dobiera kolorystykę i tkaniny, a także nadzoruje etap produkcji. Nierzadko projektant bierze czynny udział w tworzeniu swojej kolekcji, organizuje pokazy mody i kontaktuje się z osobami związanymi z branżą modową. Projektant musi mieć świetnie rozwinięty zmysł organizatorski i umieć rozmawiać z ludźmi. W jego zawodzie przydatne będą również zdolności biznesowe.

Już w trakcie nauki na projektanta mody warto zastanowić się na jakiej pracy nam konkretnie zależy. Ścieżki rozwoju kariery są dwie: projektant pracujący dla dużych przedsiębiorstw lub indywidualista tworzący własne kolekcje. Podczas dokonywania wyboru warto pamiętać, że nie każdemu dane jest zostać wielkim kreatorem mody i znanym na całą Polskę projektantem. Chętnych są dziesiątki tysięcy, szczęśliwców zaledwie garstka. Nie da się ukryć, że profesja projektanta na miarę Marca Jacobsa jest tą najbardziej pożądaną, jednak o wiele mniej prawdopodobną. Początkujący projektant musi mieć silny charakter, ponieważ liczba czekających go przeciwności i pułapek jest ogromna. Musi on liczyć się z dużą konkurencją, ograniczonymi zasobami finansowymi, częstym brakiem kontaktów i jedynie własnymi rękami do pracy.

Projektant zatrudniony w firmie odzieżowej produkującej odzież na masową skalę nie jest znany, ale jego praca już od początku jest łatwiejsza i pewniejsza. Jest to dobra opcja dla uzdolnionych, kreatywnych osób, które nie mają jednak siły przebicia i zdolności biznesowych.

Comment (1)

  1. gonia

    fajny zawód 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *